نازک – لاغر پیراهن عربستان بارسلونا

نازک – لاغر: پیراهن عربستان بارسلونا قطر ایرویز ائتلاف جامعه عرب علیه قطر بارسلونا بی احترامی عربستانی ها تروریست

گت بلاگز اخبار پزشکی ایران واردات مکمل‌های آمریکایی را ممنوع کرد

از یک شنبه هفته گذشته واردات کلیه فراورده‌های مکمل که در کشور آمریکا تولید می‌شوند، به کشور ممنوع شده است است. 

ایران واردات مکمل‌های آمریکایی را ممنوع کرد

ایران واردات مکمل های آمریکایی را ممنوع کرد

عبارات مهم : واردات

از یک شنبه هفته گذشته واردات کلیه فراورده های مکمل که در کشور آمریکا تولید می شوند، به کشور ممنوع شده است هست.

مدیرکل اداره فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل شرکت غذا و دارو ضمن تشریح اوضاع بازار مکمل ها در کشور، از ممنوعیت ورود مکمل های تغذیه ای آمریکایی به کشور خبر داد.

به گزارش ایسنا، دکتر مهناز خانوی در نشست خبری که در شرکت غذا و دارو برگزارشد با بیان اینکه یکی از گروه های نشانه مکمل های ورزشی، جوانان هستند، گفت: در حوزه فراورده ها و مکمل های داخلی، شرکت غذا و دارو از وقت تاسیس کارخانه تولید و یا واردات ماده اولیه، تهیه فرمولاسیون و عرضه نظارت هایش را انجام می دهد. خوشبختانه اکثر مکمل های تولید داخل در کشور با بالاترین کیفیت و قابل مسابقه با نوع خارجی بوده و قطعا چیزی از فراورده های مشابه خارجی کم ندارند.

ایران واردات مکمل‌های آمریکایی را ممنوع کرد

وی از راه اندازی واحدی به نام نظارت فنی در شرکت غذا و دارو خبر داد و گفت: این واحد نظارت هایش را از طریق نمونه برداری از سطح عرضه انجام می دهد. همچنین روی لیبلینگ، موارد درج شده است بر روی مکمل و تطابق آنها با آنچه که در مجوز آمده هست، انجام می شود.

خانوی تاکید کرد: چنانچه فراورده تولید داخلی در این حوزه داشته باشیم که از نظر کیفیت و کمیت مناسب باشد، مجوز ورود فراورده مشابه آن به را به صورت واردات نخواهیم داد. در حال حاضر ۴۰ فراورده داریم و از آنجا که تولید داخل ارزش از نظر کیفت و کمیت اوج هست، اجازه واردات ندارند و به زودی ۲۰ فراروده دیگر به این لیست اضافه می شود.

از یک شنبه هفته گذشته واردات کلیه فراورده‌های مکمل که در کشور آمریکا تولید می‌شوند، به کشور ممنوع شده است است. 

وی از ممنوعیت ورود کلیه فراوردههای مکمل های تغذیه ای آمریکایی به کشور خبر داد و گفت: از یک شنبه هفته گذشته واردات کلیه فراورده های مکمل که در کشور آمریکا تولید می شوند، به کشور ممنوع شده است هست. بنابراین از این بعد این فراوردهها دیگر در کشور عزیزمان ایران قابل ثبت نیستند و فراورده هایی که پیش از این ثبت شده است و مجوز ورود دارند فقط تا آخر سال ۹۷ به آنها اجازه واردات میدهیم. باید توجه کرد که کل فراورده هایی که از آمریکا وارد کشور می شوند در حوزه مکمل های تغذیهای حدود ۳۰۰ فراورده از ۳۰ شرکت بودند. با بررسیهای انجام شده است مشخص شده است این فراوردهها در اروپا نیز تولید می شوند و بعضی از آنها جزو فراورده های تولید داخلی نیز هستند. بنابراین آنهایی که تولید داخلی دارند، وارد لیست ۴۰ تایی شدند و سایر مکمل ها نیز از منابع اروپایی تامین خواهند شد.

خانوی راجع به میزان مصرف مکمل در کشور گفت: از نظر عددی میزان مصرف مکمل های تولید داخل درکشور حدود ۶۰ درصد است که مردم قیمتی کمتر از ۲۰ درصد هزینه مشابه خارجی ارزش را میپردازند. یعنی مردم ۶۰ درصد مصرف مکمل ارزش را با کمتر از ۲۰ درصد هزینه تامین می کنند. امیدواریم این میزان در کشور زیاد کردن یابد.

وی با اشاره به مصرف مکمل های ورزشی که در فضاهایی خارج از فضاهای استاندارد تولید میشوند و یا به صورت قاچاق وارد می شوند، گفت: متاسفانه این فراورده ها در فضاهای کارگاهی و زیرپلهها تولید می شوند، ولی در بسته بندی های بسیار شکیل در سطح عرضه، توزیع می شوند. البته ما تا حدی می توانیم با نظارت در سطح عرضه، آنها را کنترل کنیم، ولی کار مهم برعهده مردم هست. مردم باید حتما بر برچسبهای زرد رنگی که روی مکمل های خارجی راه اندازی می شوند، دقت کنند و بدانند اگر مکملی برچسب اصالت ندارد، نباید آن را مصرف کنند. متاسفانه این فراورده ها را بعضا در کلوب های ورزش می فروشند، ولی باید بدانیم این فراورده ها حاوی ترکیبات مضر بوده و آسیب زا هستند.

ایران واردات مکمل‌های آمریکایی را ممنوع کرد

وی با بیان اینکه گروه مخاطب این مکمل ها، گروه جوان و آینده ساز کشور هست، افزود: مکمل های ورزشی مجاز در داروخانه ها وجود دارند. بنابراین تهیه و تامین مکمل ها باید از طریق داروخانه انجام شود. باید توجه کرد که فراورده های فاقد مجوز به هیچ عنوان مصرف نشوند، شرکت غذا و دارو با بسیاری از نهادهای مرتبط با این حوزه همکاری دارد و امکان شناسایی این فراورده ها وجود خواهد داشت. باید بدانیم حتی ممکن است در بسیاری از موارد، مکمل تقلبی نباشد، ولی در شرایط غیرمجاز نگهداری می شود. در اینصورت این مکمل در عالی ترین حالت بی اثر هست. ولی گاهی تبدیل به ترکیبات مضری شده است که می تواند آسیبزا باشد.

خانوی با بیان اینکه طبق برنامه های شرکت غذا و دارو فراورده های تولید داخل نیز برچسب گذاری می شوند، گفت: در حال حاضر فراورده های تولید داخل دارای سیب سبز سلامت و کد ۱۶ رقمی هستند.

از یک شنبه هفته گذشته واردات کلیه فراورده‌های مکمل که در کشور آمریکا تولید می‌شوند، به کشور ممنوع شده است است. 

وی در پاسخ به سوالی راجع به امکان فروش مکمل های خارجی بدون برچسب اصالت گفت: فراورده و مکمل خارجی بدون برچسب طبق قانون نباید در داروخانه وجود داشته باشد؛ لیکن قاچاق است و اگر چنین محصولی در داروخانه دیده شود، آن داروخانه باید پاسخگو باشد.

وی راجع به نظارت بر فروش مکملها در کلوب ها و فروشگاه های ورزشی گفت: وزارت بهداشت در حیطه داروخانه ها می تواند به تنهایی وارد شود. ولی در صنوف دیگر نمیتواند به صورت واحد ورود داشته باشد مگر اینکه با صنف مربوطه همکاری داشته باشد. وزارت بهداشت اعلام کرده چنانچه فروش مکمل های ورزشی در محل های غیر مجاز باشد، باید طبق قانون صورت بگیرد و شرکت تعزیرات ورود کرده و با کمک صنف، برخورد می کند.

ایران واردات مکمل‌های آمریکایی را ممنوع کرد

وی تاکید کرد: در تناوب توزیع مکمل های تغذیه ای ورزشی و غیره به هیچ عنوان فروشگاه ورزشی، کلوب و یا عطاری دیده نشده و شرکت پخش کننده فقط باید این محصولات را به داروخانه ها بفروشد؛ در غیر این صورت اقدامی غیرقانونی انجام داده است.

خانوی در پاسخ به پرسش ایسنا راجع به میزان قاچاق در حوزه مکمل ها گفت: برآورد تخمینی ما از مجموع اطلاعات شرکت غذا و دارو و اتحادیه واردکنندگان این فراوردهها این است که حدود ۱۲ درصد از نسبت واردات این فراورده ها از سطح عرضه به عنوان فرآورده قاچاق هست، البته این آمار رسمی نیست.

وی افزود: در سال گذشته شرکت غذا و دارو به ارزش ۶ میلیارد تومان فراورده قاچاق اعم از فراورده های مکمل و یا فراورده های گیاهی را در سطح عرضه جمع آوری کرد. باید توجه کرد که حجم ریالی بازار مکمل ها ۱۳۰۰ میلیارد ریال است که از این میان ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیاردش تولید داخل است.

خانوی در پاسخ به سوالی راجع به پوشش بیمه ای مکمل های بیماران گفت: پوشش بیمه ای جهت فراورده ای اعمال می شود که در فهرست داروهای رسمی کشور قرار داشته باشد. کمیته ای در شرکت غذا و دارو وجود دارد که از نظر هزینه – اثر بخشی بررسی می کند و اگر نیاز باشد آن را به فهرست دارویی کشور وارد می کند. تا کنون هیچ مکملی در فهرست دارویی کشور وارد نشده، لیکن مکمل ها به اصلاح کمک می کنند. جهت پیشگیری، درمان و تشخیص بیماری مکملی نداریم. بنابراین نمی توان انتظاری جهت بیمه شدن آن داشت.

به گزارش ایسنا، در بخش دیگری از این نشست دکتر هدایت حسینی – رییس انستیتو تحقیقات تغذیه ای کشور با اشاره به برگزاری ششمین همایش مکمل های غذایی کشور عزیزمان ایران گفت: این همایش با نشانه ایجاد خوابیدن مناسب جهت اطلاع از آخرین دستاوردهای علمی دراین حوزه برگزار می شود. با توجه به ضرورت سلامت مکمل ها و با توجه به زیاد کردن سرانه مصرف آنها که تحت تاثیر عواملی چون عوض کردن سبک زندگی، عوض کردن عادات زندگی، پیشگیری از بیماری هایی غیرواگیر که ۷۵ درصد بار امراض را به خود تخصیص داده شده است می دهد و … بوده ست، این همایش را برگزار میکنیم.

وی با بیان اینکه عنوان همایش امسال کنترل کیفیت و پایش کارایی مکمل های غذایی هست، گفت: محورهای این همایش مشمول بر نظارت بر مقررات کنترل کیفی مکمل ها، راههای اصلاح کیفیت، راههای تازه و کم هزینه کنترل کیفیت مکمل ها، اصول و مبانی منطقی مصرف مکمل ها، تداخلات دارویی و غذایی در مکمل ها و پایش سلامت مکمل ها در تناوب توزیع، تولید و مصرف هست. در کنار آن یک سمپوزیم به عنوان پایش سلامت مکمل ها نیز برگزار میشود و مباحثی در خصوص دوپینگ و سوء مصرف مکمل ها ارائه خواهد شد.

حسینی با بیان اینکه یکی از معضلات در حوزه مکمل های ورزشی بحث قاچاق آنها هست، گفت: این عنوان می تواند به سلامت مصرف کنندگان آسیب برساند. امیدواریم بتوانیم طی این همایش راه حلی جهت پیشگیری از این عنوان ارائه دهیم.

وی در پاسخ به سوالی در باره مکمل های سنتی مانند سبوس و سلامت آنها گفت: قطعا در حوزه مکمل ها آنچه که مجوز شرکت غذا و دارو را ندارد، مورد تایید نیست. باید توجه کرد به عنوان مثال راجع به سبوس اگر این فراورده به صورت خام استفاده شود ضررش بیش از زمانی است که آن را مصرف نکنیم. آیا که سبوس حتما باید تخمیر شده است وفراوری شده است مصرف شود. بنابراین هر مکمل غذایی که تحت نظارت وزارت بهداشت باشد، تایید شده است هست. البته امروزه در صنایع غذایی و نان توصیه به مصرف سبوس می شود لیکن دو عامل کم کردن تحرکت وکاهش میزان فیبر مصرفی در این سال ها ایجاد شده است و سبوس فراوری شده است جایگزین خوبی جهت فیبر است.

واژه های کلیدی: واردات | داروخانه | اخبار پزشکی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog